Archiwum strony Pilotażowy program "Aktywny Samorząd" Moduł II - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu

Pilotażowy program "Aktywny Samorząd" Moduł II

Opublikowany 2014/07/17

Zgodnie z obecnie obowiązującą treścią programu (rozdział VII ust. 3) refundacja kosztów poniesionych przed zawarciem umowy w module lI może dotyczyć kosztów opłaty za naukę (czesne), które dotyczą aktualnego roku szkolnego lub akademickiego. Rok akademicki  jest jednostką  miary  czasu  nauki   i  zajęć   w   szkołach   wyższych,   obejmującą   najczęściej   okres od października  do  września.   W   dniu   30   września   upływa   termin   przyjmowania   wniosków w ramach  modułu  lI  przedmiotowego   programu .  Upływ  roku  akademickiego  zbiega  się  zatem z terminem zakończenia  przyjmowania wniosków .

W przypadku przyznania dofinansowania realizacja dofinansowania następuje po podpisaniu dwustronnej     umowy     dofinansowania     pomiędzy     Realizatorem     i wnioskodawcą.     Zgodnie z rozdziałem VI ust. 2 dokumentu pn. „Zasady (...)", warunkiem zawarcia umowy dofinansowania jest spełnianie przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa w programie w  dniu  podpisania umowy. Warunki te zostały określone w rozdziale VI ust. 2 i ust. 4 programu.


Umowa dofinansowania może być realizowana w formie refundacji kosztów poniesionych przed dniem jej zawarcia albo w formie dofinansowania kosztów edukacji, które będą poniesione po jej zawarciu (kwota dofinansowania przekazywana jest zaliczką dla Beneficjenta lub na rachunek uczelni). Umowa w niektórych przypadkach może też obejmować  obie formy (refundacja oraz dofinansowanie).

W przypadku refundacji Beneficjenci z własnych środków finansują opłatę za naukę a następnie występują o zwrot poniesionych wydatków . Koszty poniesione przez Wnioskodawcę po dacie zakończenia przyjmowania wniosków (po 30 września) , a dotyczące poprzedniego roku akademickiego (zakończonego w dniu 30 września) nie podlegają refundacji.  Koszty  poniesione przez Wnioskodawcę przed datą zakończenia przyjmowania wniosków  (30 września) , a dotyczące aktualnego roku akademickiego -  podlegają  refundacji.  Koszty  poniesione  przez  Wnioskodawcę po dacie zakończenia  przyjmowania wniosków (po dniu 30 września), a dotyczące aktualnego (kolejnego) roku akademickiego  mogą podlegać refundacji.
Refundacja kosztów następuje po przedłożeniu przez Beneficjenta pomocy dokumentów księgowych (faktur VAT, a w przypadku, gdy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie jest możliwe        wystawienie faktury VAT innych dokumentów - wraz z dowodami zapłaty) potwierdzających ich poniesienie. W przypadku refundacji Beneficjenci występują o zwrot poniesionych wydatków przedstawiając Realizatorowi odpowiednie dokumenty księgowe. Nie ma więc możliwości, by koszt nieudokumentowany podlegał refundacji. W programie nie jest wymagane, aby dodatek na pokrycie kosztów kształcenia rozliczać dokumentami finansowymi, odwrotnie wyraźnie wskazano, że nie podlega on rozliczeniu. Dodatek zatem był i jest realizowany wyłącznie w formie dofinansowania.  Powyższe stanowisko zostało jednoznacznie  dookreślone w dokumentach programowych uchwałą Rady Nadzorczej PFRON nr 5/2014. Zgodnie z obecnie obowiązującą treścią programu (rozdz. VII ust. 3) refundacja kosztów poniesionych przed zawarciem umowy w module lI może dotyczyć kosztów opłaty za naukę (czesne), które dotyczą aktualnego roku szkolnego lub akademickiego
Archiwum strony