Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu informuje, że do dnia 30 lipca trwa rekrutacja kandydatów do grupy korekcyjno - edukacyjnej dla osób stosujących przemoc.
Szczegółowych informacji dotyczących udziału w programie udzielają pracownicy sekcji przeciwdziałania przemocy. Osoba odpowiedzialna za rekrutację: Elżbieta Ligenza – główny specjalista działu. Tel. 95 747 23 03.
Program korekcyjno – edukacyjny
Program dla sprawców przemocy w rodzinie w powiecie myśliborskim realizowany jest od 2009 roku. Podstawowym celem programu jest przeprowadzenie działań korekcyjno- edukacyjnych, ukierunkowanych na zmianę zachowań i postaw osób stosujących przemoc w rodzinie, a także zwiększenie ich zdolności do samokontroli agresywnych zachowań i konstruktywnego współżycia w rodzinie. W programie oddziaływania korekcyjne oparte są na wzmacnianiu zachowań i postaw pozytywnych w miejsce negatywnych.
Przemoc: to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie na szkodę bliskiej osoby lub zaniechanie działań koniecznych do ochrony zdrowia i życia osób najbliższych.
Formy przemocy:
- przemoc fizyczna to wszelkiego rodzaju działania bezpośrednie z użyciem siły: popychanie, bicie, kopanie, policzkowanie, duszenie, itp.;
- przemoc psychiczna – prowadzi do zniszczenia pozytywnego obrazu własnej osoby, wykorzystuje mechanizmy psychologiczne, np. wyśmiewanie, poniżanie, szydzenie, lżenie, okazywanie braku szacunku, poddawanie stałej krytyce, ograniczanie kontaktu z bliskimi...;
- przemoc seksualna wymuszanie różnego rodzaju niechcianych zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy, np. nieakceptowanych pieszczot i praktyk
seksualnych, krytykowanie zachowań seksualnych, demonstrowanie zazdrości...;
- przemoc ekonomiczna – prowadzi do całkowitego uzależnienia finansowego od sprawcy, np. poprzez odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych...;
- zaniedbanie – ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych.
Interwencja kryzysowa: stanowi zespół interdyscyplinarnych działań podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. Celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej i umiejętności samodzielnego radzenia sobie.
Zakres działania:
- Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, prawnego, terapeutycznego i pedagogicznego;
- prowadzenie bezpośrednich interwencji kryzysowych w siedzibie PCPR przy ul. Północnej 15 w Myśliborzu;
- udzielanie natychmiastowej pomocy w sytuacjach kryzysu – pomoc specjalistów, schronienie w hotelu.
Pomoc specjalistyczna - poradnictwo specjalistyczne świadczone jest osobom i rodzinom, które mają trudności lub wykazują potrzebę wsparcia w rozwiązywaniu swoich problemów życiowych, bez względu na posiadany dochód.