Logo PCPR Myślibórz Projekty dofinansowane z Unii Europejskiej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

25 MAJA - DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

W 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił dzień 25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego

25 MAJA- DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

W 1983 roku ówczesny Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan ustanowił dzień  25 maja Międzynarodowym Dniem Dziecka Zaginionego. Wybór tego dnia był nie przypadkowy. W dniu 25 maja 1979 roku na  Dolnym Manhattanie w dzielnicy SoHo w Nowym Jorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz. Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nie pojawił się w niej już nigdy. Nie dotarł nawet na przystanek, znajdujący się w pobliżu jego mieszkania, z którego odchodził szkolny autobus. Wydawało się, że dosłownie zapadł się pod ziemię. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych. Wizerunek Ethana był m. in. publikowany w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Działania poszukiwawcze za zaginionym chłopcem były prowadzone na skalę międzynarodową. Ostatecznie w 2001 r. chłopiec został uznany oficjalnie za zmarłego.

W Polsce Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony od 2004 r. pod patronatem Fundacji ITAKA. Symbolem dnia jest niebieski kwiat niezapominajka.

Statystyki policyjne nadal bija na alarm. Ostatnio przeprowadzone badania pokazały, iż  w 2019 roku bez śladu przepadło 3 TYSIĄCE DZIECI w wieku do 17 lat.

Liczby te są przerażające. Powinny zwrócić nasza uwagę i obudzić szczególną czujność na zagrożenia, jakie zewsząd mogą doprowadzić do zaginięcia najmłodszych. Dziecko to dziecko, jest ufne i sympatyczne z natury. Często daje się przekupić „cukierkiem”. Niestety skala przestępstw pokazuje, iz często sprawcami przemocy i uprowadzeń dzieci są osoby znane najmłodszym z życia codziennego. Miły sąsiad, zawsze uśmiechnięta ekspedientka w sklepie.

Bardzo dużo zależy od naszej postawy. Dużo rozmawiajmy z dziećmi na temat zagrożeń. Tłumaczmy, prośmy i przestrzegajmy. Ostrożności nigdy za wiele.

W celu uniknięcia zaginięcia przestrzegajmy MY DOROŚLI, następujących zasad:

-  małego dziecka nie zostawiaj samego w domu i na podwórku (do 10. roku życia dziecko nie powinno przebywać samo w domu, do 7. roku życia dziecko nie powinno bawić się samo na podwórku);

- naucz dziecko rozpoznawać sytuacje groźne bez budzenia jego lęku;

- wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych może głośno krzyczeć, płakać, wołać o pomoc;

- szczególną opieką otaczaj dziecko w zatłoczonych miejscach publicznych (supermarkety, imprezy plenerowe, itp.), małe dziecko trzymaj za rękę – pamiętaj, to Ty masz pilnować dziecka a nie ono ma pilnować się Ciebie !!!

- wyjaśnij dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu, aż opiekun je znajdzie, ewentualnie powinno zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej (najlepiej do policjanta, ochroniarza, sprzedawcy sklepowego);

- naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, przygotuj je na ewentualny kontakt  z obcą osobą, która zaczepia dziecko (częstuje słodyczami, proponuje podwiezienie” lub atrakcyjne zabawy, puka do drzwi pod nieobecność rodziców), naucz dziecko, zdecydowanie odmawiać;

- naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie swoich danych kontaktowych;

- staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się jego sposobami spędzania czasu wolnego;

- nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, istotna role odgrywa wsparcie ze strony opiekunów

Reaguj, gdy widzisz dziecko w sytuacji problemowej, także wtedy, gdy to nie jest Twoje dziecko !!!

 

Herb Powiat Myśliborski

Starostwo Powiatowe w Myśliborzu

Link do strony Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Link do strony Urzędu Marszałkowskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Link do strony PFRON
Link do strony System Obsługi Wsparcia

Link do strony Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej