Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają, lub zmniejszają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
O dofinansowanie wyżej wymienionego zadania, jeżeli jego realizacja umożliwi lub
w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności, może ubiegać się:
- Osoba niepełnosprawna, która ma trudności w poruszaniu się, jeżeli jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości albo posiada zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
Dofinansowanie następuje na pisemny wniosek złożony według miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Osoby niepełnosprawne mogą złożyć wniosek o dofinansowanie w każdym czasie. Centrum w terminie 10 dni od dnia złożenia wniosku informuje podmiot, który złożył wniosek, o występujących we wniosku uchybieniach, które powinny zostać usunięte w terminie 30 dni. Nieusunięcie ich w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
- Maksymalna wysokość dofinansowania barier architektonicznych wynosi do 95% zweryfikowanej wartości kosztorysowej średnich cen katalogowych lecz nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.
Wymagane dokumenty
- wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier architektonicznych,
- kserokopia aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności i innych osób,
- aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności,
- oświadczenie o dochodach obliczone jako średnia miesięczna za ostatnie trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku,
- w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy zaświadczenie kierownika powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym,
- kopia decyzji świadczeń pomocy społecznej, jeśli takie świadczenia są pobierane,
- zaświadczenie o nauce Wnioskodawcy (w przypadku pobierania nauki),
- tytuł prawny do zajmowanego lokalu,
- zaświadczenie o zameldowaniu Wnioskodawcy na pobyt stały,
- zgoda wystawiona przez właściciela budynku (administratora) na wykonanie wnioskowanych zmian,
- kosztorys budowlany ofertowy,
- dokument przedstawiający w sposób graficzny wnioskowane zmiany w ramach likwidacji barier, 2 szt. – przed i po dokonaniu wnioskowanych zmian.
Pliki do pobrania:
Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych.doc